Home / Krep Tarifi Nefis Yemek Tarifleri / Kolay Krep Tarifi Nefis Yemek Tarifleri

Kolay Krep Tarifi Nefis Yemek Tarifleri

Fransa’dan dünyaya yayılan krep, bugün pek çok ülkede çok sevilen lezzetler arasında. Kolay Krep Tarifi Nefis Yemek Tarifleri yazımızda krep ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik. İşte, krepin tarihçesi ve kolay krep tarifi;

 

Krep Nasıl Ortaya Çıktı?

Krep, Fransa’nın Bretonya bölgesinden bütün Dünya’ya yayılan, tavada pişirilen cıvık kıvamda bir hamurdur. Dünyanın hemen hemen her yerinde krep ve krep türevi hamurlar yense de krepin tarihine bakıldığında Fransa’dan yayıldığı açıktır.

Krepin nasıl bulunduğu ile ilgili iki ayrı rivayet vardır. İlki ‘mutlu kaza ‘ olarak adlandırılır. 13.yy’dan bir ev hanımı hazırladığı karabuğday lapasını tencereye koyacakken sobaya düşürmesi ve düz, tabaka halinde pişmesinden ortaya çıkar.

İkinci rivayet ise daha eskilere dayanır. 472 yılında Roma’ya giden Fransız Katolik kilisesinin İtalyan halkına krep dağıtması ile başladığına, buradan yayıldığına inanılır.

Krep; un, yumurta, su ya da sütten oluşan cıvık kıvamda bir hamurdur. Bu hamur, az yağ değdirilmiş tavaya incecik bir şekilde dökülür ve arkalı önlü pişirilir. Rulo yapılarak ya da düz şekilde, üzerine tatlı ya da tuzlu koyularak yenir. Fransa’da sokak lezzeti olarak sık sık karşımıza çıkar. Sokakta, markette rahatlıkla bulabileceğiniz krepler genellikle sürülebilir çikolata, reçel ya da limon şekerli olarak tüketilir.

Fransa’dan yayılan bu lezzetin benzerleri dünyada ve Türkiye’de farklı isimler ile yapılmaktadır. Rusya’da ”blini” olarak geçer. Blini hamurunun iki farklı türü vardır, mayalı ve mayasız. Ekşi krema ve reçel ile ya da somon füme ile tüketilir. Hindistan’da ”dosa” adında krep hamurları vardır. Dosa görüntü olarak krep ile birebir olsa da, içeriği fermente mercimek ve pirinçten oluşur. Genellikle tuzlu olarak tüketilir. Almanya’da ”poffertjes” adı ile mayalı mini krepler yapılır. Pudra şekeri ile birlikte tüketilir. Türkiye’de ”krep, akıtma, cızlama” adı ile benzer tarifler yapılır. Hemen hemen aynı reçetelere sahip olan Türk krepleri, genellikle kahvaltılarda tatlı ya da tuzlu olarak tüketilirler.

 

Krep Tavası Nasıl Olmalı?

Krep yapmak kadar doğru tavayı kullanmakta önemlidir. Krep tavası yapışmaz, yanmaz, düz olmalıdır. Granit, teflon, seramik ya da demir döküm olabilir.

 

Kolay Krep Tarifi Nefis Yemek Tarifleri

Malzemeler;

  • 2 yumurta
  • 2 su bardağı süt ya da su (karışık da yapabilirsiniz)
  • 1,5 çay bardağı un
  • 1 çimdik tuz
  • 1 tatlı kaşığı yağ
 

Yapılışı: Yumurta ve sıvı malzemeler karıştırılır. Malzemeler homojen bir kıvama geldiklerinde un eklenir. Kıvama göre un miktarı arttırılabilir. Tavaya yağ koyulur ve hamurdan bir kepçe alarak ince bir şekilde yayılır. Arkası ve önü pişirilir. Afiyet olsun.

About iga

Check Also

Üç Peynirli Krep Pasta Tarifi

Kahvaltının mutlulukla bir alakasının olduğunu düşünüyor ve hepimiz kahvaltı sofralarına bayılıyoruz. Bazen kahvaltılık sofrayı akşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.